HAYBERLİLERİN DİRENİŞİ VE HAYBER KALESİ’NİN FETHEDİLMESİ

Hazreti Peygamber, Hayber Kalesi muhasara edildiği zaman hastalanmıştı. Bu yüzden fetih gecikmişti. Daha sonraki bir zamanda Hazreti Peygamber, Hayber Savaşı’nda şöyle buyurmuştur:

Bu sancağı yarın ben bir kimseye vereceğim ki, Cenab-ı Hak zaferi onun elinden nasip kılacaktır. O kimse Allah (cc)’ı ve Resulünü (sav) sever. Allah Teala ve Resulü de onu severler, buyurdu.

Bu konuşmanın ardından gece olmuştu. Herkes heyecanla sancağın kime verileceğini bekliyordu. Hazreti Ömer, o gecenin çok zor geçtiğini, bu sancağın kendisine verilip vermeyeceğini çok düşündüğünü ve heyecanlandığını daha sonra beyan eder.

Sabahleyin müslümanlar, Hazreti Peygamberin huzuruna koştular. Herkes sancağın kendisine verilmesini arzu ve ümid ediyordu. Hazreti Peygamber:

– Ali bin Ebu Talib nerededir, buyurdular. Ashab-ı kiram:

– Gözleri ağrıyor Ya ResulAllah, dediler.

Hazreti Peygamber:

– Buraya gelsin, diye emir buyurdu.

KAFİRLERLE BİZİM GİBİ MÜSLÜMAN OLUNCAYA KADAR SAVAŞACAĞIM

Hazreti Ali’yi çağırdılar. Gözlerini dahi açamıyordu. İki kişi kollarına girerek, Hazreti Peygamberin huzuruna getirdiler. Hazreti Peygamberin huzuruna geldiklerinde, mübarek ağzının tükürüğünü Hazreti Ali’nin gözlerine sürdü. Hazreti Ali’nin gözleri bir anda açıldı. Gözlerinin ağrısı o anda gitti ve iyileşti. Hazreti Peygamber sancağı Hazreti Ali’ye verdi. Hazreti Ali:

– Ey Allah’ın Resulü! Kafirlerle, bizim gibi müslüman oluncaya dek savacağım.

Hazreti Peygamber:

– Rıfk ve sükunetle hareket et. Ta ki onların topraklarına gir. Sonra onları güleryüzle karşılayıp, İslam’a davet et. Cenab-ı Allah hakkında bilmeleri vacib olan şeyleri onlara bildir. İslam’ı onlara öğret. Allah Teala’nın senin sebebinle bir kişiye hidayet vermesi, semiz develerin olup onları sadaka olarak dağıtmandan daha hayırlıdır. Bir rivayette de, “semiz develer” yerine “kırmızı develer” zikredilmiştir. Bunları, günümüzün son model ve en pahalı arabaları olarak düşünebiliriz. Allah Teala, bizlere de, insanlara hidayet vesilesi olmayı nasib etsin. Amin.

Please follow and like us: